riešime úvery na bývanie

Končia nám lacné hypotéky?

O hypotekárne úvery je aj naďalej veľký záujem. Lákadlom sú samozrejme aj nízke úrokové sadzby, ktoré aj v roku 2016 zostanú na nízkych úrovnaniach a je možné očakávať ešte mierny pokles. Od marca 2016 bude platiť, že za predčasné splatenie hypotéky si banky nebudú môcť účtovať poplatok 4-5% zo zostatku úveru ale iba 1%!

To dáva možnosť na zmenu úrokovej sadzby aj tým klientom, ktorí majú ešte ďaleko do výročia fixácie a teraz by bola pre nich zmena veľmi nevýhodná. Je však pravdepodobné, že banky toto nariadenie budú kompenzovať inými poplatkami, napr. za poskytnutie úveru.

Tabuľka krajín v EÚ s priemernou výškou úrokov nových hypoték

Trend vývoja úrokových sadzieb

Na Slovensku ešte je priestor, aby sa úrokové sadzby priblížili priemeru EÚ. Pravdepodobne od začiatku roka 2017 začnú úrokové sadzby mierne stúpať (tak ako mierne klesali), aj keď samozrejme – tento predpoklad sa môže v čase zmeniť.

Odporúčania na rok 2016

  • Ak máte hypotéku, na ktorej Vám do konca r.2017 končí fixácia u.s., odporúčam uvažovať o ďalšej fixácii na 5r,pokiaľ rozdiel v úroku medzi 3r a 5r fixom nie je väčší ako 0,5% p.a.
  • To isté platí aj pri úplne novom úvere a aj pre tie hypotéky, kde si klient môže uplatniť štátnu prémiu pre mladých
  • Ak plánujete kúpiť nehnuteľnosť cez úver na prenájom – ako aktívum na pasívny príjem – cca do konca roka 2016 je zaujímavá kombinácia nízkej úrokovej sadzby hypoték a ešte relatívne nižších cien nehnuteľností (podobne ako v rokoch 2007-2008), aj keď tieto ceny nehnuteľností už začínajú medziročne rásť. Pokles cien nehnuteľností 2008 vs. 2010 až 2012 bol takmer 20% a tieto ceny pravdepodobne začnú od r.2017 rásť.

 

 

Končia nám lacné hypotéky?
4.8 18 hodnotení

finančné a majetkové plánovanie a poradenstvo

Sorry, comments are closed for this post.